Yazı Stilleri

Yazı Stilleri

Yazı stilleri günlük hayatın özellikle internet ve bilgisayara uzun süre maruz kalan bizler için büyük önem arz etmektedir. Tanım yapmamız gerekirse birbirinden farklı şekillerde sayı veya sembollerin birlikte bulunması diyebiliriz. Sıradan yazı şekline farklı bir boyut katmak için oluşturulan bu yazı tipleri ile birlikte yazılan içeriğe uygun olan yazı tipi belirlenip seçilir ve böylece en yüksek derece verim alınır.

Yazı Stillerine Bakış

Yazı stilleri için kullanılan bir diğer kelime ise yazı tipi uzunluğu, genişliği, tipi gibi özellikleri niteleyen font kelimesidir. Değişik yazı stilleri için ise internet dünyasına hâkim olmaya gerek yoktur. Uygun font veya yazı stilleri için kullanım alanlarına bakalım:

  • İnternet dünyasında doküman oluşturmak
  • Logo oluşturmak
  • Başka tasarım ürünleri ortaya çıkarmak

Yazı Stilleri Oluşturma ve Gereken Teferruatlar

Yazı stili değiştirme de font için önemli bir konudur. İnternet sayfalarının hazırlanması için yazılar ve görünümleri çok büyük önem taşır. Genel görünüş ve ilgi çekici olması açısından uygun font seçimi büyük önem taşımakla birlikte okuyucuyu zorlamaması da esastır. Font seçimi ve görsel hafızanın önemi ile alakalı belirtilen konular şunlardır:

  • İnsan psikolojisi
  • Gözün anatomisi
  • Beynin algılama biçimleri

Değişim ve gelişimin esas olduğu internet dünyası değişik yazı stilleri için hâkim olmak ve bunu göze hitap edecek kadar ilgi çekici bir şekilde kullanmak diğer kullanıcıların önüne geçmenizi sağlar. Örneğin Word dosyası oluştururken ele aldığınız konuya göre seçilen yazı tipi okuyucuya ne kadar hitap ederse tıklanma da o oranda artacaktır. İyi ve kaliteli bir internet kullanıcısı için bu tüyoların iyi bilinmesi gerekir.

Bakmak veya incelemek için bu konu için açılan sekillinickyazma.net/yazi-stilleri/ adlı internet sitesini ziyaret etmek yerinde olur.

Genel Kültür Teknoloji