Tenis Sporunda Kullanılan Spor Ayakkabılarının Önemi Ve Özellikleri Nelerdir

Tenis Sporunda Kullanılan Spor Ayakkabılarının Önemi Ve Özellikleri Nelerdir

Tenis sporları kort adı verilen sahalarda gerçekleştirilir. Bu sahaların yüzeyleri farklıdır. Toprak, çim ve sert zeminlerden oluşan bu kort yüzeyleri ise normal spor sahalarından daha farklı ve daha da sert zeminlerdir. Bu zeminlerde oyuncular için bir sağlık sorunu çıkabilmesi oldukça olası olan bir sorundur. Bunlara dayanak gösterilerek ise markaların üretmiş olduğu tenis sporuna özel olarak üretilen spor ayakkabıları vardır. Bu spor ayakkabıları günlük kullanılan spor ayakkabılarından daha farklı olarak üretimi yapılan ayakkabılardır. Özellikle ayakkabıların taban ve yüzey kısmı oldukça farklıdır. Kort yüzeyine ve zeminine uygun olarak yapılan bu ayakkabı tabanları, sağlık sorunları açısından büyük bir önlem halini almıştır.

Tenis Sporu İçin Kullanılan Resmi Gün

Tenis sporu için kullanımda olan 23 Şubat günü her yıl, her ülkede kullanılan bir gündür. Bugünün anlamı ise 1874 yılının 23 Şubat gününde, zamanın kraliçesinin korumalığını yapmakta olan İngiliz bir Binbaşı Walter Copton Winfield’in tenis oyunun patentini almasından kaynaklanmaktadır. Uzun yıllardan beri süregelen tenis, raket ve top ile oynanan 2 kişi ile birlikte olan bir oyundur. Takımlar ya da oyuncuların karşılıklı olarak birbirlerine topu göndermesi sayesinde oyun başlar ve tamamlanır.

Tenis Spor Dalı Hangi Kategoride Yer Almaktadır?

Tenis, raketle oynanan sporlar kategorisinde yer almakta olan bir spor dalıdır. Raketle oynanan sporlar kategorisinde yer almakta olan bu spor dalı Türkiye ülkesinde, Türkiye Tenis Federasyonu’na bağlı olan bir spor dalıdır. Spor, kendi bünyesinde ve dünya çapında Uluslararası Tenis Federasyonu bünyesine bağlıdır. Türkiye içerisinde yer alan 240 federe kulüp ve 60.000’e yakın olan lisanslı tenis oyuncusu bu federasyona bağlı kalmaktadır. Tüm bunların haricinde ise takımların içerisinde bulunan oyuncu sayısına göre de tekli veya çiftli takımlar adı verilir. Tekli takımlar ismi tek bir oyuncunun olduğu takıma verilirken, 2 adet oyuncunun olduğu bir takıma ise çiftli takım ismi verilmektedir. Bir tenis maçı içerisinde en az 1 adet oyuncu bulunabilirken en fazla 2 adet oyuncu yer alabilmesi mümkündür.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor