Macar Parkenin Yönünün Belirlenmesi

Macar Parkenin Yönünün Belirlenmesi

Parkeler günümüzde çok kullanışlı olan ev zemin malzemeleridir. Parkeler, evlerin veya mekânların zemin kısmına döşenen ve pek çok amaç için kullanılan ürünlerdir. Parkeler doğal malzemelerden üretilir. Bu nedenle parkeler ile yapılan zemin kaplamaları, yapı işlerinde yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Parkelerin birçok çeşidi bulunur. Bunlardan bir tanesi macar parke çeşididir. Macar parkeler görünüm ve dizilim açısından diğer parke türlerinden önemli ölçüde farklılık gösterir.

Macar Parkelerin Versiyonları

 Macar parkeler, birbirlerine kırk beş derecelik ya da 60 derecelik açılar ile olacak şekilde paralel kenar biçiminde döşenen ve döşeme aksında düz çizgi ortaya çıkaran bir parke çeşididir. Macar parkenin en önemli özelliği, çapraz ya da zikzak şekiller halinde zemin üzerine döşenmesidir. Macar parkenin birçok versiyonu bulunur. Bu versiyonlardan birkaç tanesi chevron, balıksırtı ve herrinbone adı verilen çeşitlerdir. Bu çeşitler çapraz, zikzaklı olacak biçimde dekore edilen yer döşemeleridir. Bu parkelerin en önemli özelliği kir tutmamasıdır. Bununla birlikte kolaylıkla temizlenebilir yapıyı içermesidir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen kimyasalları da içermemektedir.

Macar Parkenin Yönünün Belirlenmesi

 Macar parkelerin yönü belirlenirken çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunun nedeni, istenen görsel görüntünün ve öne çıkması düşünülen alanın vurgulanmasıdır. Bununla birlikte odanın veya pencerelerin, duvarların oda içindeki pozisyonu, macar parke döşenmesi işlemi için önem arz eder. Macar parke döşeme işlemi gerçekleştirilmeden önce mekân içerisinde kullanılacak mobilyaların ve eşyaların, bunlarla birlikte mimarların projelerinin dikkate alınarak döşenmesi gerekir. Macar parkeler döşenirken dikkat edilmesi gerekli olan en önemli mesele odanın içine giren ışığın hangi yönde olduğudur. Odaya giren ışık, parkelerin üstünde eşit bir biçimde dağılmalıdır. Ayrıca macar parke döşemesinin yapılacağı alanın formu ile birlikte boyutu da parkelerin döşenme işlemini etkiler.

Odanın Şekline Göre Macar Parkelerin Yönü

 Macar parke döşemeleri odanın şekline göre değişiklik gösterir. Kare yapısına sahip olan mekanlarda macar parkenin döşeme yönü güneş ışığını dik alacak şekilde olmalıdır. Bunun dışında dikdörtgen yapıya sahip olan alanlarda parkelerin panellerinin uzun kenar kısımlarına paralel olarak olacak şekilde döşenmesi gerekir. Eğer odanın daha geniş gözükmesi isteniyorsa macar parkelerin geniş olan alanların yönüne doğru döşenmesi gerekir.

Genel Kültür