Elektrostatik Filtre Nedir

Elektrostatik Filtre Nedir

Elektrostatik Filtre Nedir?

Toz, herhangi bir ortamda büyük bir sorundur. Zamanla birikme eğiliminde olduğundan, sağlık için tehlike ve sıkıntı haline gelir. Çoğu ülkenin toz kullanımı konusunda katı kuralları vardır. Ayrıca elektrostatik filtreler, hava ve sudaki tozun giderilmesine yardımcı olur. Bu filtreler, elektrostatik yüklerle toz parçacıklarını çekerek çalışır. Bu filtreler, havadaki tozun neden olduğu sağlık sorunları riskini azaltmak için fabrikalarda ve halka açık alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca bu filtreler ayrıca topraklanmış metal bir plaka kullanılarak sudaki tozun giderilmesinde de kullanılır.

Elektrostatik Filtre Ne İşe Yarar?

Elektrostatik filtreler, toz parçacıklarını çekmek için elektrostatik yükler kullanarak çalışır. Bu filtreler klima ünitelerinde ve buzdolaplarında tozlu iç aksamların zarar görmemesi için kullanılmaktadır. Ayrıca bazı bilgisayarlar, bir dizüstü bilgisayarın görüntü bileşeni biriminde harici grafik kartı veya dahili grafik kartı olarak bir elektrostatik filtre kullanır. Klima ünitelerinin yanı sıra, bazı cep telefonlarında, iç hava besleme sisteminden tozu temizlemek için bir elektrostatik filtre de bulunur. Elektrostatik filtreler, hastaların vücutlarında tedavi amacıyla kullanılan kalp pili ve stent gibi tıbbi cihazlarda da bulunabilir.

Elektrostatik Filtre Faydaları Nelerdir?

Elektrostatik filtreler, topraklanmış metal bir plaka kullanılarak havadaki tozun alınması için kullanılır. Örneğin, doktorlar her gün elektrokardiyografi (EKG) ekipmanı kullanır; buna, kalp pili veya implantı olan hastalarda sağlık sorunlarına neden olabilecek büyük miktarda elektromanyetik dalga yayan tarayıcılar dahildir. Bir elektrokardiyografi (EKG) tarayıcısı, bir hastanın göğsüne veya kollarına yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla elektriksel darbeleri ileten kurşun teller içeren devre içeren bir EKG makinesinin ana çerçevesi dahil olmak üzere birkaç parçadan oluşur.

Muayene eden kişi, elektrotları göğsüne yerleştirirken ve hastanın tedavi gördüğü hastanedeki doktorlar tarafından yorumlanması için bir monitör ekranında bir EKG dalga formu üretmek için tarayıcının ana çerçevesi aracılığıyla elektrik akımı gönderirken hasta sırt üstü yatar. -Elektrostatik filtreler ayrıca elektrostatik (EC) adı verilen topraklanmış bir metal plaka kullanarak sudaki tozu temizlemek için de kullanılır.

Elektrostatik sudaki bakterileri ve diğer mikroorganizmaları öldürebileceğinden, su herhangi bir sucul yaşama ulaşmadan önce bu filtreden geçirilir. Örneğin, su ortamındaki diğer canlı organizmalara zarar vermeden balıkları sağlıklı tuttuğu için balık çiftliklerinde elektrostatik başarıyla uygulanmaktadır.

Teknoloji