Atletizm Spor Hakkında Bilgi

Atletizm Spor Hakkında Bilgi

Atletizm Spor Hakkında Bilgi

Belli bir pistte ya da alanda farklı branşlar üzerinden gerçekleştirilen dünyanın en eski spor dalına atletizm ismi verilmektedir. Bu sporu gerçekleştiren kişilere ise atlet ismi verilmektedir. Genel kategori olarak koşu, yürüyüş, atlama ile atma branşları üzerinden sporcular kabiliyetlerini göstermektedir. Güç ve yeteneğini tüm performanslarıyla gösteren sporcular bu konuda birbirleri ile yarışarak sınırları dahi zorlamaktadır. Bu sayede zaman içerisinde belirli tarihlerde bazı rekorlarda ortaya çıkar. Olimpiyatlar ile beraber birçok farklı turnuvada beceri ve yeteneklerini yüksek performans üzerinden gösteren atletler günümüzde geniş branş yelpazesi altında bunu gerçekleştirmektedir. Günümüzde yer alan kurallar başta olmak üzere belli başlı bazı etmenler atletizm sporu için büyük öneme sahiptir. Bu bilgilere sahip olabilmek ve spor ile ilgili yanı sıra beslenme alışkanlıkları için https://www.instagram.com/mizgat/ Burak Kulaksız eğitmen hocası ile irtibata geçilmelidir.

Atletizm Branşları

Atletizm sporu branş açısından 3 farklı ana kategori üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bunlar koşu, yürüyüş ve alan şeklinde olmaktadır. Koşu amaca bağlı olarak farklı alanlarda gerçekleştirilmektedir. Kurallara bağlı olarak kısa mesafe, orta mesafe, uzun mesafe olmak üzere daha birçok konuda farklı mesafe açısından koşular ele alınmaktadır. Günümüzün popüler spor alanları arasında yer alan yürüme ve koşu sabahları ya da akşamları sıklıkla tercih edilmektedir. Koşu başladığı andan itibaren ilk ayak öne doğru atıldığında o ayak yere değmeden arka ayak kaldırılmalıdır. Bu da yürüyüş atletizm sporunu koşudan ayıran en önemli unsur olmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için ise ayakları kırmadan yapmak gerekmektedir.

Atletizm Sporunda Koşu

Mesafeye bağlı olarak atletizm sporu üzerinden koşular gerçekleşmektedir. Burada en önemli olan ilk sırada bitirmektir. Diğer taraftan 100 metre dünyanın en bilinen ve en çok takip edilen koşu atletizm sporları arasında önde gelmektedir. Atıcılık sporu da ayakta diz çökerek ve yatarak atış teknikleri kullanılarak yapılabilen bir spor dalı olmaktadır. Tüm bunlar hakkında detaylı bilgilere Burak Kulaksız ile irtibata geçerek sahip olmak mümkündür. Ayakta atışta tüm silah iki elle tutulmaktadır. Eğer atış tüfekle yapılacaksa silah kol, göğüs ya da kalçadan desteklenerek sabitlenebilmektedir. Diz çökerek yapılan atışlarda yarışmacının sağ elini ya da sol elini kullanmasına göre pozisyon belirlenmektedir. Koşu öncesi gerekli olan malzemeler toplanmalı ve daha sonrasında koşuya çıkılmalıdır.

Spor