Vajinal Estetik Nedir

Vajinal Estetik Nedir

Günümüzde vajinasının görünümünden memnun olmayan kadınlar vajinal estetiğe başvurarak istediği görünüme sahip olabiliyor. Kadın cinsel organı, iç dudak, dış dudak, klitoris, idrar deliği ve vajina girişinden meydana gelir, vajinal dudak estetiği iç dudak estetiği (labioplasti) ve dış dudak estetiği(vulvoplasti) olarak ikiye ayrılır.

 İç Dudak Estetiği(Labioplasti)

 Labioplasti, dış genital kısmın iç kısmında yer alan iç dudakların sarkması, asimetrik eşitsizlik, kararması, kabarık olması gibi sebeplerden dolayı yapılan jinekolojik estetik ameliyattır.

 İç Dudak estetiği Nasıl Yapılır?

 Genelde lokal anestezi ile yapılan bu ameliyat gerek görüldüğü takdirde genel anestezi ile de yapılabilmekte, uzun sürmeyen bir ameliyattır. Hastanın memnun olmadığı görüntüden kesilerek hastanın istediği görünüme kavuşması için yapılır. Büyük riskli bir ameliyat değildir olası riskleri doktorunuz ameliyattan önce bilgilendirecektir. Ameliyat adetinizin bitiş tarihinden sonraya gelecek şekilde yapılır.

 Ameliyat sonrasında Hastayı Neler Bekler

 Ameliyatın yapıldığı bölge kanlanmanın fazla olduğu bölgedir bu sayede yara iyileşme hızı çabuktur fakat nitekim bir ameliyat sonrası süreç olduğundan dolayı dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır bunlar;

Temizliğe dikkat edilmeli ve bölge temiz tutulmalıdır.

Tam iyileşme sağlanmadan epilasyon işlemi yapılmamalıdır.

Ameliyatın yapıldığı bölgeye baskı uygulayacak egzersiz ve hareketlerden kaçınılmalıdır.

Ameliyat sonrası 1 ay dar pantolon giyilmemelidir.

ilk haftalar havuza ve denize girilmemelidir.

Dış Dudak Estetiği(Vulvoplasti)

 Cinsel organın en önemli yapısı olan dış dudaklara estetik amaçlı olarak yapılan operasyona Vulvoplasti denir. İç dudak ameliyatında da olduğu gibi bu ameliyatta kişinin görünümünden rahatsız olması sonucunda vajinal dudak estetiği yapılır. Genel olarak sarkık ve büyüklüğünden şikayet edenler bu operasyona başvurur.

 Dış dudak estetiği nasıl yapılır?

 Genellikle liposuction yöntemiyle fazla yağ alınarak bölge küçültülür liposuction yeterli gelmezse cerrahi işlem ile dış dudağın bir kısmı kesilerek çıkarılır. Çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır.

 Dış dudak estetiği yalnızca küçültme ameliyatı değildir bazı kişilerin daha küçük ve incedir bu da iç dudakların dıştan fazlaca görünmesine neden olur bu görüntüden memnun olmayan kişiler de vajinal dudak estetiği yaptırabilir, bölgeye liposuction yöntemi ile bacaklardan, kollardan, kalçadan kısaca yağ olan bölgelerden yağ alınarak bölgeye enjeksiyon edilir.

 Operasyon Sonrasında Hastayı Neler Bekler?

 Ameliyat ortalama olarak 1 saat sürer. İç dudak ameliyatında dikkat edilmesi gereken hususlar bu operasyonda da geçerlidir.

Sağlık