Tenis Sporunda Uygulanan Kurallar Nelerdir

Tenis Sporunda Uygulanan Kurallar Nelerdir

Tenis sporu tüm dünyaya hâkim olan, olimpiyat ve maçları düzenlenen bir spor dalıdır. Tenis sporunda yapılan oyun veya maçlarda belirli kurallar düzenlenmiş olup her bir maçtaki tenis oyuncusu da bu kurallara uymak zorunda olur. Teniste kurallardan olan temel öge maça nasıl başlanılacağı ile ilgili olan kuraldır. Bir tenis maçına servis atışı ile başlanılması gerekir. Servis atışı için ise her oyuncunun 2 adet hakkı vardır. Maçlarda kullanımda olan sarı tenis toplarının ise her vuruşta zarar görmüş olacağından dolayı topların belirli bir süre sonra değiştirilmesi gerekir. Tenis maçlarında oyuncular her sette bir, üç veya beş gibi birbirini takip eden tek sayılarda saha değişikliğine giderler. Atış yapıldığında topun filenin üzerinden geçmesi gerekir. Tenis maçlarında çıkmadan önce oyuncuların enerji ve motivasyonlarının en yüksek seviyede olması gerekir. Tenis sporu yüksek enerji ve motivasyon gerektiren bir spordur.

Tenis Maçlarında Sayı Sisteminin Düzeni

Tenis maçlarında sayı ya da puanlama sistemi normalinden biraz değişik veya farklıdır. Teniste de olan kavramlar ile oyun, maç, set ve galibiyet gibi kavramlar bulunur. Bu kavramlarda ise belirli sayıda oyun kazanan takım ya da oyuncu seti, belli bir sayıda set kazanan da maçı kazanıp galibiyetini de ilan etmiş olur. Tenis maçlarında 4 sayı alan bir takım veya oyuncu bir oyunu almış olur. 6 adet oyunu kazanan bir oyuncu da bir seti almış olacaktır. Tenis maçları genellikle 3 setten oluşmak kaydı ile 5 setten de oluşabilmektedir. Normal zamanlarda yapılan tenis maçları 3 adet setten oluşur. Fakat büyük maç ve turnuva gibi düzeneklerde yapılan maçlar ise 5 setten de oluşabilir. 3 setlik bir maçın 2 setini kazanan oyuncu ya da takım veya 5 setlik bir maçın da 3 setini kazanmış olan takım veya oyuncu maçı kazanmış olacaktır. Maçı kazanmış olan aynı zamanda galip olandır.

Tenis Spor Dalı ile İligli Önemli Unsurlar

Tenis spor dalı raket ve tenis topları ile oynanır. Tenis, kort adı verilen sahalarda oynanır. Kort adı verilen sahalarda oyuncular maça veya oyuna çıkmadan önce kort sahalarına veya tenis sporuna özel olarak üretilmiş olan tenis ayakkabılarının giyilmesi gerekir. Bir tenis maçında en az 2 ve en fazla da 4 adet oyuncu bulundurulabilir. Bu sayıların altında veya üstünde oyuncu eklenip, çıkarılması kural ihlalleri arasında yer alır.

Spor