Saçlarınızı güçlendirin: Saç detoksu

Saçlarınızı güçlendirin: Saç detoksu

Beslenme yetersizlikleri, çevre kirliliği, hormonal dengesizlik ve stresli bir yaşam tarzı… Tüm bu faktörler saçın incelmesine, güçsüzleşmesine ve hatta saç dökülmesine neden olur. Ayrıca sabun, şampuan, saç maskesi vb. kimyasal saç şekillendirme ürünlerinin kullanılması gözeneklerimizi tıkayarak ölü, donuk, yağlı ve cansız saçlarla sonuçlanır. Cildimizi korumak için çok zaman ve enerji harcıyoruz. Ancak, pek çok insan saç sağlığını korumak için yeterince zaman harcamıyor.

Saçınızı düzenli olarak yıkamak, sağlıklı tutmak için yeterli değil. Tek başına şampuanlar, kafa derinizi derinlemesine temizlemez. Saç derisinin doğal malzemelerle derinlemesine temizlenmesi, saçlarınızı canlandırabilir. Hasar görmüş saçlar için birçok detoks uygulayabilirsiniz. Her şeyden önce, saç hasarına yol açan nedenleri ortadan kaldırın. Hasarlı saçlar kırılgan bir durumdadır, bu nedenle nazikçe tedavi edin. Fırçalardan kaçının ve pürüzsüz kenarlı geniş dişli bir tarak kullanın.

Ilık yağ tedavisine başlayın. Bir ölçek hint yağı ve iki ölçek hindistancevizi yağını karıştırın. Saç ve saç derisine uygulayın. Uçlara da uygulamayı unutmayın. Ardından, bir havluyu sıcak suya batırın, suyu sıkın ve sıcak havluyu kafanızın etrafına sarın. 5 dakika bekletin. Sıcak havlu uygulamasını 3 veya 4 kez tekrarlayın. Bu, saç ve saç derisinin yağı daha iyi emmesine yardımcı olur. Yağı uygularken kuvvetli masaj ve ovalamalardan kaçının.

Saç detoksu için kabartma tozu kullanabilirsiniz. Sodyum bikarbonat olağanüstü bir temizleyicidir. Yarım bardak kabartma tozunu, 3 bardak sıcak suyla karıştırın ve saç derinize karışımla birkaç dakika boyunca masaj yapın ve durulayın. Kafa derisindeki yağ birikimini temizler ve kepekle savaşır. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı doğal antiseptiktir ve kafa derisindeki bakteri ve kepeği temizler. Normal şampuanınıza birkaç damla doğal çay ağacı yağı ekleyin. Saç derinize masaj yapın ve durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

Elma sirkesi, saçınıza parlaklık kazandırır. Saçlarınızdaki yağın temizlenmesine yardımcı olur. Bir bardak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Saçınızı her zamanki şampuanınızla yıkayın ve seyreltilmiş elma sirkesini, saçınıza uygulayın ve hemen durulamayın. Saç detoksunun en pratik yolu sirke kullanmaktır.

Ayrıca deniz tuzu ile de saç detoksu yapabilirsiniz. İki ölçek deniz tuzunu bir ölçek şampuanla karıştırın ve saçınıza uygulayın. İyice köpürtün. Soğuk suyla durulayın ve kafanızdaki ölü deriden kurtulun. Bunu ayda bir kez yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak su, toksinleri ve vücuttaki kiri temizleyen güçlü bir detoks bileşenidir. Yılın her günü yeterli su tükettiğinizden emin olun.

Ayrıca buraya tıklayarak “Parlak ve güçlü saçlar için E vitamini” yazımı okuyabilirsiniz.

Kaynak: cagdasyorum.com

Moda ve Yaşam