Qianball Nedir

Qianball Nedir

Günümüzde birçok spor dalı vardır. Ana spor dallarına benzerde birçok spor dalı da günümüzde oynanmaktadır. Bu spor dalları ana sporlara benzer fakat birkaç değişiklik ile onlardan ayrılır. Bu değişiklikler örneğin; kural değişikliği, oynatılan sporun ekipman farklılığı, kişi sayısı gibi değişiklikler bu oynanan sporu ana sporlardan ayırır. Örneğin qianball bu sporlardan biridir. Qianball, raketle oynanan sporlardan birisidir. Tenis ve squash’a benzeyen bir raketle oynanan spordur. Genelde iki veya dört kişiyle oynanabildiği gibi aynı zamanda tek kişi ile de oynanabilmektedir. Oynadığı mekân fark etmez sahada, dışarda, plajda yani istenilen her sert bir zeminin bulunduğu her yerde oynanabilmektedir. 1998’de Çinliler tarafından bulunan bir oyundur. Raketi squash raketiyle hemen hemen aynı, bir tenis filesinden daha küçük bir file ve lastik bir topla oynanır. Raketinizi tenis çantaları ile rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Qianball, lastik topun yere torba ile bağlandığı lastik ip sayesinde raket ile vurularak oynanır. Oyuncular filenin arkasına geçerek raketleri ile yere torba ile bağlanan topa oyuncunun vurmasıyla oyun başlar top yere lastik ile bağlı olduğu için vurulduktan sonra geri gelir ve diğer oyuncu ya da tek kişi oynanıyorsa aynı oyuncu tekrar vurarak oyuna devam eder. Eğer iki kişi ile veya daha fazla kişi ile oynanıyorsa topu kaçıran ve yere düşüren takım rakip takıma puan kazandırır. Bu spor Çin de çok yaygındır, en sevilen spordur.

Qianball Kuralları

Her spor dalında olduğu gibi bazı dikkat edilmesi gereken oynanış biçimi ve kurallar vardır. Bunlar yapılan sporun düzenini ve uygun şekilde geçmesini sağlayan kurallardır. Qianbal sporunun da kuralları vardır. Qianball kuralları şunlardır;

  • Oyun 2 veya 4 kişi olarak oynanır ve isteğe bağlı tek kişide oynanır
  • Her oyun 3 tur oynanır. Ve bu turlardaki puanlara göre kazanan belirlenir
  • Topu karşılayan servisçi tarafından eğer top yer ile temas ederse rakip bir sayı kazanır.
  • Oyun sahası iki bölgeden oluşur oyuncu bölgesi ve top bölgesi aynı zamanda topun tutturulduğu yere qianball noktası denir.
  • Oyuncuların birbirine teması yasaktır.
Spor