Profesyonel Tenisçi Olmak İçin Neler Yapılır

Profesyonel Tenisçi Olmak İçin Neler Yapılır

Birçok spor dalı gibi tenis de dünya üzerinde önemli bir fan kitlesine sahip spor çeşitlerinden bir tanesidir. Dünden bugüne dünya üzerinde çok fazla yankı uyandırmış olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni popülerlik kazanmaya başlamıştır. Bu noktada özellikle küçük yaştan itibaren tenis dersleri alan grupların artıyor olması sevindiricidir. Bütün bunların yanı sıra mevcut tenis faaliyetlerinin geneli bir hobi şeklinde sürdürülmektedir. Ancak belirli bir kesim için profesyonellik amacı da söz konusudur. Bu noktada profesyonel tenisçi olmak düşüncesinde olan herkes için bilinmesi gereken önemli bilgiler mevcuttur. Profesyonel tenisçi amacı doğrultusunda atılması için gereken adımlar aşağıda yer almaktadır.

Profesyonel tenisçi olmak için ülkemizde yapılması gereken bir takım teknik adımlar vardır. Bunlardan ilki Türkiye Tenis Federasyonu’na kayıt yapılmasıdır. Burada ifade edilen kayıt işlemi oldukça kolaydır. İnternet üzerinden I-kort sistemi aracılığıyla kayıt yapılabilir. Burada yapılan kaydın bireysel veya kurumsal kimlikle yapılabilmesi de mümkündür. Bu sayede oyuncunun lisans kaydı yapılmış olur. Bundan sonra yapılması gerekenler aşağıda yer almaktadır.

  • Lisans aldıktan sonra asıl sorumluluğun başladığını ifade etmemiz gerekir. Bu işlemin ardından mevcut yaş grubuna göre turnuvalara katılmak önemli bir tecrübe sağlayacaktır.
  • İyi bir tenisçi olabilmek için saha içerisinde pratik yapmak her şeyin üzerinde bir önem taşır. Çünkü saha içi pratiği en ufak hataları dahi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Profesyonel tenisçi olmak için fiziksel anlamda iyi bir yeterlilik sağlamak gerekir. Bu durum Her şeyden önce psikolojik bir hazırlığı gerekli kılmaktadır. Mental olarak idmanlara hazırlanmak fiziksel gücü de beraberinde getirecektir. Özellikle haftalık egzersiz planlarının yapılması ile hedef kas grupları çalıştırılacak ve daha kısa zamanda daha anlamlı pratikler yapılacaktır.
  • Fiziksel egzersiz programları için irade sağlamak her zaman mümkün olmayabilir. Bu açıdan bir profesyonel yardımı almak ve onun mentörlüğünde çalışmaları sürdürmek oldukça önemli bir aşama sağlayacaktır.
  • İyi bir tenisçi olmanın yollarından bir tanesi de bu alanın olmazsa olmaz ekipmanlarına sahip olmaktır. Bu spor dalının bir ekipman disiplini olduğunu da unutmamak gerekir. Bu sebeple yeterli malzemeye sahip olunduğundan emin olunması gerekir.
  • Tenis çalışmaları ile ilgili ilk seviyeler tamamlandıktan sonra korta geçiş büyük önem arz etmektedir. Bu durum korta alışmayı sağlayacağı gibi mevcut hataları da ortadan kaldıracaktır.
Spor