Marküteri Parkelerin Yapısı

Marküteri Parkelerin Yapısı

Parkeler günümüzde en fazla kullanılan dekorasyon araçlardır. Parkeler çeşitli amaçlara uygun olarak kullanılmaktadır. En çok tercih edilen parke çeşitlerinden bir tanesi de markuteri parke türüdür. Marküteri parkeler çok sayıda özelliği ve işlevi bünyelerinde taşımaktadır.

 Marküteri Parke Nedir?

 Marküteri parke tekniği, farklı renklerde olan ahşap plakaların kesilmesi ve iç içe yerleştirilerek herhangi bir boya malzemesi kullanılmadan ağaçların doğal renkleri aracılığı ile yapılan bir çeşit oyma sanatıdır. Bu kapsamda markuteri parke de esasen marküteri sanatından esinlenerek yapılmış olan bir parke çeşididir. Marküteri parke, ahşap nitelikteki malzemenin birkaç tabakasının birbirlerine yapıştırılması ve bu tabakların üzerine kaliteli ağaçlardan farklı şekillerde boyutlandırılmış ince olan kaplamalar yapılması suretiyle üretilmektedir. Kullanım alanlarına ve zeminlerin durumlarına göre amaca yönelik olan markuteri parke tasarımları oluşturulmaktadır.

 Marküteri Parkenin Yapısı Nasıldır?

 Marküteri parkeler genelde üç adet katmandan meydana gelmektedir. 5 ile 10 mm kalınlığındaki iki tane ağaç tabakası ve 2 ile 8 mm kalınlığındaki parke yapmaya uygun özellikteki ahşaptan tabakaların damarları birbirlerine dik gelecek biçimde sıcak pres sayesinde tutkal aracılığı ile yapıştırılmaktadır. Üretimden sonra cilalı bir şekilde satışı yapılmış olduğundan dolayı montaj esnasında herhangi bir düzeltme ya da cilalama işlemi gerektirmemektedir.

 Marküteri Parkenin Özellikleri Nelerdir?

 Marküteri parkenin çok sayıda özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden birkaç tanesi şu şekilde sıralanmaktadır:

-Marküteri parkeler kullanıma hazır bir şekilde üretimden çıkmaktadır.

-Oldukça uzun ömürlüdürler ve dayanıklıdırlar.

-Ahşabın ve doğanın mevcut yapısını döşenmiş olduğu mekâna taşımaktadır.

-Alttan ısıtmalı olan mekânlar ilk sırada olmak üzere her çeşit ısıtma sistemine uygun olmaktadır.

-Marküteri parkeler oldukça konforlu bir yapıya sahip olmaktadır.

-Marküteri parkeler sistre edilmiştir ve aynı zamanda cilalanmıştır. Bu sebepten dolayı da döşeme esnasında sistre ve cilaya gereksinim duyulmamaktadır. Ancak gerektiği takdirde onarımı yapılması için pek çok kez cila ve sistre yapılmaya elverişli bir yapıya sahiptir.

-Marküteri parkelerin montajı oldukça kolay yapılmaktadır. Bu nedenle herhangi bir zahmet gerektirmemektedir. Mevcut zeminin üstüne de monte edilebilmektedir.

-Yüksek frekanslı olan seslerin yutulabilmesini sağlayarak ses yalıtıma sahip bir ortam sağlamaktadır.

Ekonomi