Konut İçin Teras Kapama Çeşitleri

Konut İçin Teras Kapama Çeşitleri

Balkon ve teraslar evinizin güzelliğini, konforunu, oyun ve kullanım alanını artıran açık alanlardır. Bu yüzden balkonlu ve teraslı evler tüm dünyada popülerdir. Sıcak mevsimin çok daha keyifli geçtiği bölgelerde ise, balkon ve terasların önemi oldukça büyüktür. Bu açıdan teras kapatma çeşitleri yaz, ilkbahar ve sonbaharda evleri en keyifli yaşam alanı haline getirmektedir. Ev ile dışarının temas noktası olan bu yaşam alanlarından daha uzun süre yararlanabilmek için bir miktar koruma sağlanması gerekir.

Açık teras, güzel hava koşullarında oldukça konforlu bir yaşam alanıdır ancak güneşi ve yağmuru koruyan teras kaplamanın yerini alamaz. Yarı kapalı veya kapalı teraslar, yaz sıcağında gölgeli bir açık alan sağlar. Bunun yanı sıra sizi sonbahar ve kışın rüzgar ve yağmurdan korur. Böylece mevsim fark etmeksizin her an terasın tadı çıkarılabilir.

Teras Kapatma Malzemeleri

Terasınızı kapatmaya karar verdiyseniz model ve malzeme seçiminize karar vermeniz gerekir. Bunu yaparken ise alanın kullanım amacını ve sıklığını göz önünde bulundurmalısınız. Güzel havalarda balkon gibi açık alan olarak kullanmak isterseniz yarı kapalı teras en iyi seçimdir. Bunun yanı sıra teras kapama fiyatları konusunun ise net bir cevabı yoktur. Veranda tentelerinin farklı malzemeleri, türleri ve stilleri farklı maliyetlere sahiptir. Bunun yanı sıra teras kaplama fiyatları şehrinize veya bölgenize göre değişebilir. Tüm bu fiyatlar teras kaplama malzemesinin kalitesi, yüksekliği gibi parametrelere göre artıp azalabilir. Genel teras özellikleri ve istediğiniz kaplama türü hakkında ise bir profesyonelle konuşarak bu konuda en iyi yanıtı alabilirsiniz.

Terasları kapatırken alüminyum malzeme, çelik konstrüksiyon, ahşap, demir profiller ve cam paneller kullanılır. Son yıllarda çıkan ve maliyeti her ne kadar yüksek olsa da bioklimatik pergola sistemleri de yapılmaktadır. 

Teras Üstü Kapatma

Yasal açıdan terası komple kapatmakta sorun yaşıyorsanız sadece teras üstü kapatma yaptırabilirsiniz. Açılır kapanır otomatik pergola sitemleri, cam teras en ideal seçenek olacaktır. Belediyeler genelde teras üstünün kapatılmasında her hangi bir yasal şart istememektedir. Yinede bağlı olduğunuz belediyeden bu konu hakkında detaylı bilgi almanız gerekir. 

Genel Kültür