Influencer Ve Youtuber’ların Vergilendirilmesi

Influencer Ve Youtuber’ların Vergilendirilmesi

Influencer ve YouTuber’ların Vergilendirilmesi

İnternet üzerinden para kazanmak artık oldukça sık karşılaşılan bir durum haline geldi. Nitekim gelişen teknolojinin bir gereği olarak internet kullanımı eskiye oranla farklılaşmış durumdadır. Sosyal medyanın artık insanların kişisel alanları olmaktan çıkması ile birlikte kitlelerin inanılmaz bir hızla birbirine nasıl bağlandığını görmekteyiz. Bu anlamda etkileşim açısından pek çok uygulamanın birbiri arasında farklar teşkil ediyor olması dikkat çekicidir. Özellikle Instagram ve YouTube kullanıcılarının daha yoğun etkileşimler sağladığı görülmektedir. Çeşitli markaların bu uygulamaların yüksek takipçili kullanıcılarına sunduğu ticari fırsatlar herkes tarafından merak edilen kazanç oranlarını ortaya çıkarmıştır. Influencer kavramının bu şekilde hayatımıza girmiş olması, farklı açılardan ilham almamızı kolaylaştırırken, pek çok soru işareti de beraberinde gündeme gelmiştir. Arama motorlarında YouTube vergi ne kadar 2021 gibi aramaların bu sebeple arttığını görmekteyiz.

Sosyal medya kullanıcılarının influence ettikleri her bir marka için büyüklü küçüklü birçok organizasyon yürütülmektedir. Bu anlamda gerek Instagram ve gerekse de YouTube kullanıcılarının yaptıkları işin arkasında onlarca insanın çalıştığını, bu durumun sektörleştiği görülmektedir. Bu sebeple Google vergisi olarak ifade edilen verginin belli bir süre önce devreye girmiş olması, söz konusu kazançları daha legal hale getirmiştir. Uzun zamandır yasallıktan uzak bir biçimde kendi ticaretini yürüten influencer’ların internet vergisi öder hale gelmesi gerekmekteydi. Bu sayede daha haklı bir kazancın ortaya çıkması söz konusu olmuştur. Peki Youtube vergisi nedir, sorusuna nasıl cevap veririz? Youtube vergisi, bu mecrayı kullanan kimselerin kazançları üzerinden mükellefi oldukları vergidir.

Youtube vergisi nereye ödenir, sorusuna ise elbette ülke dahilinde bulunan tüm vergi dairelerine ödendiği şeklinde cevap bulmaktayız. Genel olarak merak edilenlerden bir diğeri de vergilerin genel tutarıdır. Bu açıdan YouTuber ne kadar vergi öder diye merak ettiğimizde, bunun mevcut gelire göre değişkenlik arz ettiğini görmekteyiz. Youtuber’ların video başına ödedikleri tutarın değişken olması, o videonun reklam gelirlerinden, izlenmelerine kadar çok yönlü bir değerlendirmenin neticesinde söz konusu olmaktadır. Halen vergi anlamında aksiyon almamış YouTuber’ların yasal düzenlemeler ile geçmiş 5 yıl üzerinden cezalı vergiler ödemesi mevzu bahistir.

Ekonomi