Göz şeklinize göre eyeliner kontür rehberi

Göz şeklinize göre eyeliner kontür rehberi

Herkesin göz yapısı, her eyeliner şekli için uygun olmadığından sonuç kötü olmaktan öte gözleri olduğundan daha düşük, dar veya uzun gösterebilir. Ergül Keskin Conture Make up Studio’nun Kurucusu, Kontür Makyaj Eğitmeni Ergül Keskin, göz şekline göre tercih etmeniz gereken eyeliner tasarımını anlatıyor.

Badem gözleriniz varsa…

Eğer gözlerinizin iç pınarı dış köşesine göre daha yukarı bakıyorsa badem gözlüsünüz demektir. En şanslı form olan badem göz, birçok farklı eyeliner şeklini başarıyla sergileyebilir. İdeal göz şekli olarak kabul edilen badem gözü daha çarpıcı hale getirmek için istenirse sadece kirpik diplerine uygulanan eyeliner kontür ile günlük ama etkili bir görünüm elde edilebilir. Şık ve iddialı bir görünüm içinse iç köşeden dış köşeye doğru orta kalınlıkla bir çizgi çekebilir, daha kalkık bir görüntü için hafif bir kuyruk ekletebilirsiniz.

Düşük gözkapaklarınız varsa…

Göz kapaklarınızın düşük olması durumunda eyeliner kontür yaptırmanız oldukça avantajlı olacaktır. Çünkü uzun vadede kalıcı çözümler sunan eyeliner kontür sayesinde gözleri daha çekik ve çekici göstermek mümkündür. Göz kapağındaki cilt fazlalığı sebebiyle ortaya çıkan
düşük göz kapağını gizemli ve etkileyici bakışlara çevirmek için kirpik diplerinden başlayarak yukarı doğru kusursuz bir kuyruk eklemek yeterli olacaktır.

Uzun gözleriniz varsa…

Diğer bir ideal göz şekli ise uzun gözlerdir. İdeal olduğu kadar yanlış uygulamalarla düşük ve dar görünüm yaratma riski olan uzun gözler için oldukça dikkatli olmak gerekir. Bu noktada eğer uzun gözleriniz varsa ve eyeliner kontür uygulaması yaptıracaksınız önceliğiniz gözlerinizi daha büyük gösterecek bir illüzyon yaratmak olmalıdır. Bunun için eyeliner kontür yaptırırken inceden kalına doğru giden kuyruklu bir tasarım tercih edebilirsiniz. Bu hem çekici, hem de romantik bir görünüm kazandıracaktır.

Yakın aralıklı gözleriniz varsa…

Gözler arasındaki mesafenin kısa olması durumuna yakın aralıklı göz denir. Daha kolay ayırt edebilmek için küçük bir test yapabilirsiniz. Eğer gözlerinizin arasındaki aralık bir göz genişliğinden daha az ise yakın aralıklısınız demektir. Bu noktada eyeliner kontür yaparken tercih etmeniz gereken gözlerinizi birbirinden daha ayrık göstermektir. Bunun için eyeliner çizgisi göz pınarından başlamamalı, eyeliner gözün dış köşesinde yoğunlaşmalıdır. Çizgi inceden kalına doğru gitmelidir.

Uzak aralıklı gözleriniz varsa…

Uzak mesafeli gözlere sahipseniz eyeliner kontür yapmak size önemli ölçüde kolaylık sağlayacaktır. Çünkü uzak gözler, doğru makyaj uygulamalarıyla birbirine daha yakın gösterilebilir ve gözler olduğundan çok daha hoş hale getirilebilir. Bunun için yakın aralığın tam tersi olarak göz pınarlarına odaklanılmalıdır. Göz pınarlarından başlayan çizgi göz dışına çıkarılmamalı ve kuyruk tercih edilmemelidir.

Yuvarlak gözleriniz varsa…

En bilinen eyeliner tipi, yuvarlak gözlü kadınlar için idealdir. Eğer yuvarlak gözlere sahipseniz ve eyeliner kontür uygulaması yaptırmayı düşünüyorsanız göz pınarlarından göz bitimine doğru kalınlaşan ve bir kuyrukla eyeliner tasarımını tercih edebilirsiniz. Bu eyeliner formu gözlerinizi daha çekik ve simetrik gösterecektir.

Kaynak: ilkhaberi.com

Moda ve Yaşam