Formula 1, Geli̇ri̇ni̇ Artirdi

Formula 1, Geli̇ri̇ni̇ Artirdi

Pandemi nedeniyle etkilenen bir çok spor dalı gibi bu spor etkinliklerinden de biri olan Formula 1, 2020 sezonunda yalnızca 17 yarış düzenleyebildi ve bu yarışların çoğundan tahmin edileceği üzere seyirci geliri elde edemedi.

Seyirci gelirlerindeki megapari bu duraklamanın Formula 1’e etkisi göz ardı edilemeyecek kadar oldu. Pandemi öncesi ve sonrası gelir kıyaslaması yapıldığında 2019 sezonunda 2022 milyon dolar gelir elde eden organizasyon, bu gelirin 2020’de 1145 milyon dolara gerilediğini açıklayınca aralarındaki fark göze çarptı.

2021 yılında 22 yarışlı ve nispeten seyircili bir sezonu arkalarında bırakan Formula 1 yönetimi, 2136 milyon dolar gelir elde etmeyi nihayet başararak olumlu bir tablo çizmiş oldu

2020’de 386 milyon dolarlık işletme geliri zararı, 2021’de 10 F1 takımına ödeme yapıldıktan hemen sonra 92 milyon dolarlık kara dönüşmeyi başardı.

Formula 1’in sahibi olan Liberty Media elde ettikleri bu olumlu gelir tablosunu seyircilerin pistlere geri dönmesine de sebep olurken “Seyircilerin dönüşü için her yarışta hükümet yetkilileriyle görüşmeler sürdürdük, sezon ilerledikçe hükümetlerin kısıtlamaları yavaş yavaş gevşetmesinin ardından seyirci sayısı arttı.” şeklinde konuştu.

Yayın hakları ve sponsorluk gelirlerinin de arttığını söyleyen Liberty Media “Medya hakları gelirleri, yenilenen yayın sözleşmelerindeki koşullar, F1 TV abonelik gelirindeki güçlü büyüme yıl boyunca artış gösterdi.” ifadelerine de yer vermiş oldu.

Spor