Edirne’de yeni HES kodu kararı, zorunlu hale getirildi

Edirne’de yeni HES kodu kararı, zorunlu hale getirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 20-26 Şubat tarihleri arasında açıkladığı ilk verilere göre vaka sayısının yüz binde 107,43 olarak kaydedildiği Edirne’de, 27 Şubat-5 Mart verilerinde korkutan artış yaşandı ve vaka sayısı yüz binde 180,01’e ulaştı. Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, Saraçlar Caddesi ve Çilingirler çarşısının bariyerlerle kapatılıp giriş yapan vatandaşlara HES kodu sorulması zorunluluğu kararı getirdi. Kararın ardından cadde ve çarşılarda HES kodu uygulaması başladı.

Çarşı esnafı koronaya karşı

Edirne Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış da çarşı esnafıyla birlikte aldığı kararla girişlerde HES kodu zorunluluğu başlattı. Çarşının derneği tarafından belirlenen personeller tarafından çarşıya giriş yapmak isteyen vatandaşların HES kodları sorgulanıyor. HES kodu olan vatandaşların çarşıya girişine izin verilirken, HES kodu olmayan vatandaşların çarşıya girişine izin verilmiyor.

Vatandaşlara duyarlılık çağrısı

Edirne Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, vaka sayılarında düşüş yaşanması için Tarihi Alipaşa Çarşısı’na girişlerde HES kodu uygulaması başlattıklarını söyleyerek, çok zor dönem geçiren esnafı da göz önünde bulundurarak vatandaşlara korona virüsle mücadelede kurallara uymaları çağrısında bulundu.

Çarşılar her sabah dezenfekte ediliyor

Edirne İl Özel İdaresi ekiplerince her sabah işyerleri açılmadan tarihi çarşılarda korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında dezenfekte çalışmaları

Kaynak: haberverildi.com

Sağlık